BAHAYA SALAH GUNA PARACETAMOL Sedarkah masyarakat bahawa di pasaran terdapat pelbagai jenis jenama ubat yang mengandungi bahan aktif Paracetamol atau juga dikenali sebagai Acetaminophen? Antara jenama tersebut adalah Panadol, Uphamol, dan lain-lain lagi. Semua jenama ubat ini mempunyai kandungan bahan aktif yang sama iaitu Paracetamol. Ia wujud sama ada dalam bentuk tunggal atau kombinasi dengan bahan aktif yang lain bagi merawat demam dan melegakan kesakitan serta penyakit-penyakit ringan seperti sakit kepala dan senggugut. ‘UBAT BIASA’ DAN ‘UBAT MUDAH DAPAT’ Paracetamol dikategorikan sebagai Ubat Am atau Ubat OTC (Over The Counter). Oleh itu, ubat Paracetamol ini boleh diperolehi sama …
Read More »Artikel Terkini
VAKSIN UNTUK ANAK
VAKSIN UNTUK ANAK Assalamualaikum, doktor. Saya ingin bertanya. maaf. Saya akan bersalin tahun hadapan. Bolehkah saya menolak mengambil vaksin utk bayi yg baru lahir. Sebelum ini semua anak saya cucuk vaksin. Apa pandangan doktor. Saya bukan golongan anti-vaksin. Terima kasih. Walaikumusalam. Saya berpendapat, vaksin yang telah dijadualkan untuk bayi oleh KKM adalah selamat. Ia boleh diberikan pada anak puan. Ini kerana ia telah diberikan sejak lama tanpa sebarang isu terhadap keselamatan vaksin ini. Ia membantu bayi membina daya tahan terhadap penyakit tertentu. Jika anak puan ada masalah alahan pada kulit atau masalah kesihatan lain akibat suntikan vaksin pada …
Read More »UBAT SELAMAT UNTUK HAMIL ENAM MINGGU
UBAT SELAMAT UNTUK HAMIL ENAM MINGGU Assalamualaikum…doktor…nak tanye..ade ke ubat selsema & demam utk ibu hamil ? Kandungan 6 minggu. Terima kasih. Walaikumusalam. Tiada ubat sintetik yang dijamin selamat untuk ibu hamil di awal kehamilan. Risiko yang dibimbangi adalah keguguran. Ini kerana pada masa ini kehamilan masih terlalu awal dan ‘tidak stabil’. Namun begitu ada yang mengambil tanpa sebarang masalah. Jadi berbincanglah dengan doktor yang merawat. Nasihat saya, minum air secukupnya. Banyakkan pengambilan buah-buahan yang banyak mengandungi vitamin C dan vitamin E. Semoga bermanfaat. #HealthDrZubaidi
Read More »-
MENGAPA BILIRUBIN SAYA TINGGI?
MENGAPA BILIRUBIN SAYA TINGGI? “Assalamualaikum Tuan,Saya ingin bertanya, kenapa bacaan total bilirubin saya semakin meningkat?Enam bulan yang lalu bacaan saya 18 µmol/L, dan kini naik lagi. Saya pernah mengambil ubat Nexium (esomeprazole) selama 3 bulan, tetapi telah berhenti atas nasihat doktor. Saya juga mengambil suplemen probiotik Infinity. Selain itu, saya mengamalkan minyak zaitun organik dan minyak kelapa dara selama 3 bulan kebelakangan ini. Terima kasih.” …
Read More » -
SUSU BADAN KELUAR WALAUPUN TIDAK HAMIL
-
ANAK BERUSIA SEBULAN MASIH KEKUNINGAN (JAUNDICE)
-
Rasa kerap mahu kencing walaupun bukan diabetik
-
TEKANAN DARAH RENDAH KETIKA HAMIL
-
mengambil ubat kurus phenteramine semasa tempuh menyusukan bayi
-
Takut Pada Jarum: Benar atau Mengada-ngada?
-
Mengapa Haids Tidak Menentu selepas Melahirkan atau Keguguran?
-
KEMBAR SEIRAS ATAU TIDAK SEIRAS
-
KATARAKS ADALAH KEBUTAAN YANG BOLEH DIELAKKAN
-
APA YANG NAFAS ANDA DEDAHKAN TENTANG KESIHATAN ANDA?
-
Adakah sudah terlambat ambil vaksin ?
-
KENAPA SAYA MENGANTUK WALAU MINUM KOPI SEBELUM TIDUR?
-
MELATONIN MEMBANTU MERAWAT ANXIETY
-
DALAM KEPALA ANAK ADA AIR
-
TAK MINUM SUSU? WARGA EMAS MASIH BOLEH CUKUPKAN KALSIUM
-
Pengalaman Pesakit SLE Kedua
-
Kehamilan dan Ubat Batuk Diphenhydramine (Benadryl®)
-
SUPLEMEN VITAMIN UNTUK PESAKIT DIABETES
-
Masih ceret beret akibat jangkitan rotavirus walaupun telah dibenarkan keluar hospital
Dr Zubaidi Hj Ahmad Menulis Perkongsian Pengetahuan dan Pengalaman
